Ceny velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2019

VČeské republice budou letos již popatnácté uděleny Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards). Cílem těchto anticen, které jsou zároveň udělovány v řadě dalších zemí, je upozornit na nejcitelnější zásahy do našeho soukromí. Vyhlašují se ve čtyřech kategoriích, a to za úředního slídila, firemního slídila, dlouhodobého slídila a za výrok Velkého bratra. Současně je pozitivní cenou Edwarda Snowdena oceněn ten, kdo naopak k ochraně našeho soukromí přispěl.

Z nominací od veřejnosti vybírá odborná porota složená z právníků, odborníků na nové technologie či novinářů. Letos jsou nominovány například legislativní návrhy posilující bezpečnostní složky, zejména zpravodajské služby, snahy o využití automatizovaného rozpoznávání obličejů a další podobné technologie, „chytré“ spotřebiče, či úniky klientských dat, k nimž došlo v roce 2019.

Anticeny napomáhají oživení diskuse o problematických záležitostech a nezřídka vedou k pozitivním změnám. Připomeňme společnost Home Credit, která v reakci na udělení ceny vroce 2016 ukončila přípravu aplikace, která by analyzovala obsah mobilních telefonů a na základě toho posuzovala bonitu žadatelů o půjčky.

Tisková konference kletošním Cenám velkého bratra se koná dopoledne 4. března 2020, akreditace prostřednictvím e-mailu iure@iure.org.

Více informací naleznete na www.iure.org nebo www.bigbrotherawards.cz.