13. 4. 2018

Vyšlo první letošní číslo populárního Mediažurnálu. Stahujte pod odkazem!

První letošní číslo časopisu Mediažurnál, který pravidelně vydává Syndikát novinářů ČR, vyšlo v těchto dnech. Čtvrtletník přináší řadu témat ze světa sdělovacích prostředků, dva rozhovory a tradiční výběr reportážních fotografií. Stáhněte si aktuální číslo pod tímto odkazem.

Hlavní téma čísla představuje rozhovor se zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavlou Holcovou. Ta delší dobu spolupracovala s nedávno zavražděným slovenským redaktorem Jánem Kuciakem. Novinářka popsala podobu spolupráce i reakci slovenské novinářské obce na vraždu. Dění na Slovensku komentoval také předseda SN ČR Adam Černý v pravidelném editorialu.

V časopise zbyl samozřejmě prostor také na informační články a mediální analýzy. Za zmínku stojí podrobný popis činností serveru Demagog.cz, včetně konkrétního přínosu pro novináře. Kmenový autor Milan Šmíd rozebral příčiny, výsledky i kontext švýcarského referenda o veřejnoprávních poplatcích. Jeho kolega Jaroslav Veis zase pojednal mimo jiné o evropské studii zabývající se lživými zprávami.

Dopad směrnice EU o nakládání s osobními údaji (známá jako GDPR) popsal v druhém rozhovoru Oldřich Kužílek, který se dlouhodobě věnuje problematice svobodného přístupu k informacím. Pravidelný jazykový koutek, připravovaný ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český, se v návaznosti na kontroverzní výroky některých politiků věnoval tématu jazykových souvislostí někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku.

Poslední tři strany syndikátního magazínu zaplnily vítězné fotografie soutěž Czech Press Photo.

Stáhněte si aktuální číslo pod tímto odkazem!