4. 5. 2016

Adam Černý předal Novinářskou cenu za regionální žurnalistiku

Předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý se účastnil vyhlášení soutěže Novinářská cena. Na akci předal ocenění za regionální žurnalistiku, které získala Jana Ustohalová za článek o brněnském pochodu. Podrobnosti o dalších vítězech a vítězkách si přečtete v následujícím článku.

Třináct vítězů a vítězek soutěže Novinářská cena 2015 si odneslo ocenění ze slavnostního vyhlášení v pražské Galerii Louvre. Mezi 360 příspěvky, které byly do letošního ročníku nominovány, vynikli redaktoři Hospodářských novin, magazínu Reportér, Lidových novin, Mladé fronty DNES, online televize DVTV a již tradičně České televize. Soutěž pořádá Nadace Open Society Fund Praha.

„Gratulace patří všem, kteří dosáhli na vítězství, ale i nominovaným. Jsme rádi, že se do 6. ročníku Novinářské ceny hlásí stále širší spektrum médií – vítězové letošního ročníku jsou toho dokladem,“ uvedl Robert Basch, ředitel pořádající Nadace OSF. „Informace jsou vdnešní době rychloobrátkové zboží a mít možnost se ohlédnout za tím nejlepším, co vzniklo vuplynulém roce, je vlastně luxus. Tuto jedinečnou možnost má i veřejnost prostřednictvím námi vydávaného eBooku svítěznými příspěvky, který bude kdispozici vprůběhu května,“ dodává Robert Basch.

Letošními cenami nejsilněji rezonovalo téma uprchlictví. Historicky první Cenu solution journalism si odnesl Tomáš Lindner ztýdeníku Respekt. Porota u něj ocenila nejen dlouhodobé mapování tématu, ale hlavně, že čtenářům přináší příklady řešení, které lidé v Německu v souvislosti suprchlickou krizí využívají. V kategorii Nejlepší psaný komentář zvítězil Petr Honzejk zHospodářských novin, který se snažil téma nahlédnout zjiných úhlů, například zpohledu vietnamského ekonomického migranta žijícího v Praze. V audiovizuálním rozhovoru uspěl Martin Veselovský zDVTV s rozhovorem sMartinem Konvičkou. Stejný příspěvek zvítězil i vonline hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti. Téma přistěhovalectví, i když vjiných souvislostech, najdeme i v Nejlepším psaném rozhovoru, jehož vítězkou se stala Magdalena Sodomková. Ta pro Lidové noviny zpovídala autora dokumentárního filmu o situaci potomků somálských uprchlíku vDánsku.

Další oceněné příspěvky se zaměřovaly na Rusko. V kategorii Nejlepší psaný analyticko-investigativní příspěvek zvítězil šéfredaktor webu Hlídacípes.org Robert Břešťan, který se věnoval hlavně ruským ekonomickým zájmům u nás. Za nejlepší audiovizuální reportáž převzal cenu redaktor pořadu Reportéři ČT Lukáš Landa, který se věnoval aktivitám polovojenské skupiny, která vnímá Rusko jako svého spojence proti silám NATO. Jan Boček a Marcel Šulek získali Cenu za inovativní online žurnalistiku za interaktivní příspěvek o znepokojivé demografické situaci vRusku. „Těší mě, že Novinářská cena hledá inovace v online žurnalistice a zároveň se snaží podporovat kvalitu novinářských textů. Vnašich výstupech pro klienty dlouhodobě vidíme rostoucí význam online žurnalistiky, ale především vysoký mediální dopad investigativně zpracovaných témat svelkým společenským přesahem,“ uvedl Petr Herian, zakladatel a předseda představenstva NEWTON Media, které je partnerem Novinářské ceny.

Nejlepším audiovizuálním analyticko-investigativním příspěvkem se stala série reportáží Dalibora Bártka, ve které propojil korupční kauzu spřípady praní špinavých peněz prostřednictvím reklamního průmyslu. Cenu Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky získali studenti Adam Nedvěd a Tomáš Ducháček za projekt věnovaný kontrole veřejných zakázek před ÚOHS. Na rozpracování svého nápadu budou nyní spolupracovat s redaktory Českého rozhlasu.

Nejlepší psanou reportáž roku 2015 napsala redaktorka časopisu Newsweek Kateřina Šantúrová, která se věnovala současnosti i historickým souvislostem výroby a distribuce pervitinu. Jana Ustohalová se stala vítězkou Ceny za regionální žurnalistiku s rozhovorem o odsunu brněnských Němců po druhé světové válce. Cenu za Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikaturu převzal Vhrsti za své kresby do časopisu Rodina a škola. Kompletní seznam vítězů naleznete zde.

Vítězové i nominovaní si na slavnostním večeru převzali diplomy, vítězové a vítězky navíc získali odměnu 20 000 Kč. O vítězi každé kategorie rozhoduje čtyřčlenná odborná porota. Seznam všech hodnotitelů a soutěžních kategorií najdete níže a na www.novinarskacena.cz. Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Partnery soutěže je český Google, NEWTON Media a.s., Konrad-Adenauer-Stiftung, Ashoka Česká republika, Syndikát novinářů ČR a Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.