19. 11. 2018

Akt násilí proti pokojné demonstraci Mezinárodní novinářské federace na podporu palestinských žurnalistů

Představitelé Mezinárodní novinářské federace, jejíž členem je i Syndikát novinářů ČR, byli při pokojném shromáždění na podporu svobody pohybu pro palestinské novináře napadeni izraelskými vojáky. Stalo se tak vpro nás příznačnou sobotu 17. listopadu.

Votevřeném dopise izraelskému ministerskému předsedovi požaduje vedení IFJ okamžité vysvětlení, proč došlo kničím nevyprovokovanému útoku na pokojnou demonstraci. Kopie dopisu dostaly též Spojené národy a UNESCO.

Mezinárodní výkonný výbor IFJ zasedal vRamalláhu. Po krátké tiskové konferenci se vydala skupina složená z vedení IFJ aněkolika palestinských novinářů hlavní ulicí ke kontrolnímu stanovišti Qalandia. Když se průvod přiblížil asi na 100 metrů před hraniční přechod do Jeruzaléma, proti poklidným demonstrantům vypálila izraelská armáda bez jakéhokoli varování nebo upozornění nálože se slzným plynem. Představitelé IFJ zdůrazňují, že takovým způsobem se nemůže chovat žádný demokratický stát.

IFJ rovněž vyzvala izraelské úřady, aby uznávaly mezinárodní novinářský průkaz, který respektuje 145 vlád zemí světa – vyjma Izraele.

Podrobné informace naleznete zde.