28. 11. 2018

Ani osvobozující rozsudek neotevřel egyptskému fotografovi bránu z vězení.

Egyptský fotoreportér Mahmúd Abú Zajd alias Shawkan si již před čtvrt rokem odseděl pětiletý trest za svou práci – v Káhiře totiž fotil pouliční protesty – dosud ale nebyl propuštěn. Proti této nespravedlnosti se vymezují lidskoprávní organizace i novináři po celém světě.

V srpnu 2013 zatkla egyptská policie tři fotografy, kteří chtěli dokumentovat protesty na náměstí Rabaa v Káhiře, a to ještě před tím, než protesty přerostly do ostrých střetů mezi policií a přívrženci svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Násilí si tehdy vyžádalo stovky životů.

Americký fotograf Mike Giglio a Francouz Louis Jammes byli později propuštěni, ovšem jejich egyptský kolega Shawkan se dostal rovnou bez odsouzení za mříže. Před třemi lety poslal dopis německému serveru Deutsche Welle, kde píše: „Jak vzdálený je nám smysl ‚svobody tisku, když jsem strávil už více než 600 dní ve vězení a stále netuším, kdy tahle noční můra skončí… Čelím falešným obviněním, která nejsou založena na pravdě. Pomozte mi!“

Až letos v září se Shawkanův případ dostal před soud, který fotografovi udělil pětiletý trest vězení. Tuto dobu už však fotograf za mřížemi strávil, měl být tedy propuštěn, což se ale nestalo.

Reportéři bez hranic (RSF) informují, že egyptští vězni musí čekat na propouštěcí příkaz, který může být vynesen i za několik týdnů. V Shawkanově případě může za odklad skutečnost, že neuhradil náklady na právní proces nebo poplatek požadovaný před propuštěním, ovšem jejich výši mu soudní orgány zatím nesdělily.

Další vlnu rozhořčení vyvolala informace, že fotoreportérovi byla prodloužena vazba o dalšího půl roku. Regionální ředitelka Reportérů bez hranic Sophie Anmuthová považuje situaci za nepřijatelnou, neboť nelze pochopit prodlužování pobytu ve vazbě kvůli liknavosti administrativy. „Držet Shawkana nadále za mřížemi je proti všem principům práva,“ uvedla. Ani propuštění nebude pro Shawkana znamenat úplnou svobodu kvůli pětileté podmínce. Po tu dobu by musel trávit každou noc pod dohledem na policejní stanici.

Obsáhlý článek naleznete na serveru rozhlas.czzde.