Česko-německá novinářská cena 2020 otevřena.

Česko-německý fond budoucnosti společně sprofesními svazy obou zemí, tedy Syndikátem novinářů ČR a organizací Deutscher Journalisten-Verband, vyhlašují již pátý ročník novinářské ceny za vynikající tvorbu, jež povzbuzuje zájem o sousední zemi a přispívá klepšímu porozumění mezi Čechy a Němci.

Příspěvky zposledních 12 měsíců mohou do soutěže přihlásit sami autoři, redakce nebo třetí osoby. Letos poprvé lze každou ze tří kategorií obeslat dvěma příspěvky jednoho autora. Mimořádné ocenění může být uděleno pouze na základě nominace třetí osobou.

Nejlepší české a německé příspěvky se vyhlašují vkategoriích text, audio a multimédia (včetně televize). Dotovány jsou finanční odměnou 2000 eur.

Zvláštní cenu Mileny Jesenské získává český nebo německý příspěvek, zabývající se zvláště přínosným způsobem aktuálními tématy, jako je občanská odvaha a multikulturní porozumění či tolerance.

Zvláštním oceněním za dlouhodobou vynikající novinářskou činnost budou kromě toho oceněny také novinářské formáty a novináři, kteří se v delším časovém období zasloužili o diferencované zpravodajství o sousední zemi. Toto čestné ocenění je bez finanční dotace.

„Vzájemné vnímání obyvatel obou zemí je vsoučasné době velmi silně ovlivněno koronavirovou krizí, jež, bohužel, podněcuje i již zdánlivě překonané předsudky a kvůli níž se řada médií prioritně zaměřuje na domácí zpravodajství. O to aktuálněji a naléhavěji vnímáme udělení této ceny, kterou chceme povzbudit novináře, zapojující do své práce přeshraniční perspektivu a nepředpojatý pohled,“ uvádějí Petra Ernstberger a Tomáš Jelínek, ředitelé Česko-německého fondu budoucnosti.

Porota Česko-německé novinářské ceny 2020 bude pracovat ve složení:

Kategorie text – Petr Brod (novinář a publicista), Daniel Brössler (novinář, Süddeutsche Zeitung), Adam Černý (novinář, Hospodářské noviny, předseda Syndikátu novinářů ČR), Anneke Hudalla (Evropská akademie Berlín), Karel Hvížďala (novinář a publicista, Český rozhlas aj.).

Kategorie audio: Libuše Černá (novinářka, Radio Bremen), František Černý (novinář a bývalý diplomat), Bogna Koreng (novinářka, MDR-Studio Bautzen), Lída Rakušanová (volná novinářka, Český rozhlas aj., korespondentka deníku Passauer Neue Presse), Christoph Scheffer (novinář, Hessischer Rundfunk).

Kategorie multimédia: Vojtěch Berger (novinář, nezávislý portál hlidacipes.org), Michael Hiller (novinář, ředitel saského zemského svazu Německého svazu novinářů), Peter Lange (zpravodaj rozhlasové stanice ARD a Deutschlandradio v Praze), Bára Procházková (novinářka, online portál ČT24), Blanka Závitkovská (novinářka, Česká televize).

Soutěžní příspěvky je třeba poslat do 30. 6. 2020. Podmínky účasti a další informace najdete na webových stránkách Česko-německé novinářské ceny v tomto odkazu.

Ohlédnutím za posledním ročníkem naleznete zde.