Evropské novinářské ceny za rok 2019 předány
Vítězové Evropské novinářské ceny pro rok 2019 byli vyhlášeni 23. května na slavnostním večeru ve varšavském ústředí deníku Gazeta Wyborcza. Porota vybírala ze stovek přihlášených prací novinářů působících na starém kontinentu, a to jak v lokálních tak mezinárodních médiích. Soutěží se vpěti kategoriích.
Ocenění za vynikající zpravodajství – Distinguished Reporting Award – vyhrál příspěvek o rozdělení matky a jejího šestiletého syna na americko-texaské hranici „Fifty-Six Days of Separation“, který pro německý Spiegel vytvořili Katrin Kuntz a Marian Blasberg za přispění Christopha Scheuermanna.
Druhé místo obsadili Dan Nolan a David Goldblatt spříspěvkem „Viktor Orbán’s reckless football obsession“ publikovaném vbritském listu The Guardian.
Inovační cenu za práci překračující stávající novinářský rámec – Innovation Award – získal netradiční projekt představující původní podobu zničené Palmyry „Palmyra, the other side“ od spoluautorů Guillerma Abrila a Carlose Spottorna zveřejněný vněmeckém Süddeutsche Zeitung Magazin a španělském El País Semanal.
Jako druhý skončil turecký příspěvek stématem voleb „Elections clouds cleared: which party, which candidate says what?“, který jeho autor Efe Kerem Sözeri publikoval v P24.
Cenu vinvestigativní kategorii – Investigative Reporting Award – získalo odhalení mužů, kteří otrávili agenta Skripala a jeho dceru „Unmasking the Salisbury Poisoning Suspects: A Four-Part Investigation“ od trojice novinářů Christo Grozeva, Romana Dobrokhotova a Daniela Romeina, zveřejněné britským investigativním webem Bellingcat.
Další vpořadí se umístili Eva Jung, Simon Bendtsen a Michael Lund, kteří se zaměřili na praní špinavých peněz „Money laundering at Danske Bank“. Článek otiskly jako první dánské noviny Berlingske.
Opinion Award – za pozoruhodný text o současném světě si odnesla Madeleine Schwartz strumpovským tématem pojatým zjiné a neotřelé optiky „The end of Atlanticism: has Trump killed the ideology that won the cold war?“ otištěném vbritském Guardianu.
Druhé místo získala Beata Balogova ze Slovenska, která vdeníku SME vyzvala: „Let’s continue talking about murder, not Fico’s media tyranny“.
Zvláštní cenu – Special Award – za excelentní žurnalistiku dostal tým stojící za webem Forbidden Stories, jehož cílem je pokračovat vzapočaté práci a publikovat příspěvky novinářů, kteří čelí nebezpečí, jsou uvězněni nebo dokonce byli zavražděni.
Podrobné informace naleznete zde.