17. 12. 2018

Koncentrace médií trápí celou Evropu

Pro termín Newsocracy nám čeština asi neposkytne stejně znělý a jednoduchý název, ovšem to nic nemění na skutečnosti, že struktura vlastnictví médií zavdává pádný důvod ke znepokojení. Do jakých rukou se média soustřeďují a jaký to má vliv na demokracii? Takové otázky se pokusili zodpovědět účastníci pražské konference NEWSOCRACY: Why the media ownership concerns us all.

Do metropole České republiky se sjela zhruba padesátka lidí, aby v pátek 14. 12. diskutovala o nebezpečí ekonomických a politických zásahů do redakční nezávislosti.

S hlavním příspěvkem vystoupil Václav Štětka z Loughborough University ve Velké Británii, který představil novýMonitor plurality médií (CPMF). Poukázal rovněž na skutečnost, že se koncentrace vlastnictví médií stala problémem napříč celým starým kontinentem.

O práci nezávislých žurnalistů vBulharsku pohovořil investigativní novinář Rossen Bossev. Vzemi, kde vládnou oligarchové, je kvůli své práci terčem obtěžování a zastrašování snad obden. „Jsme příliš mladí na to, abychom nebojovali,“ podotýká.Bossev.

V silně zastoupeném prvním panelu vedeném výkonným ředitelem společnosti ECPMF Lutzem Kinkelem vystoupila Maria Donde z Evropské platformy pro regulační orgány (EPRA) ve Velké Británii, Agnes Urban z Mertek Media Monitor vMaďarsku, dále generální ředitel Ringier Axel Springer Media AG Mark Dekan a Kjersti Løken Stavrum znorského Tinius Trust. Zájmu účastníků konference se pochopitelně nemohl vyhnout aktuální vývoj mediální scény vMaďarsku, kde vznikl nový mediální konglomerát, jenž Agnes Urban označila za politický produkt. Dřívější vydavatelský obchodní model založený na důvěryhodnosti médií se zhroutil, konstatoval Mark Dekan, který nevěří ani tomu, že by médiím pomohly evropské regulace a doporučení.

Do mediální scény v hostitelské České republice nahlédla německo-polská novinářka Olivia Kortas, která se věnovala mediálnímu bossovi Danielu Křetínskému. Zjejího pohledu je pro zachování nezávislé žurnalistiky velmi důležitá mezinárodní síť novinářů. K situaci vČesku promluvili též poslanec Tomáš Martínek či Ondřej Neumann. Nelze se divit, že během konference nechyběly emoce, obzvláště v projevu portugalky Any Gomes, jež neskrývala rozhořčení nad nečinností EU vpřípadech ohrožování novinářských svobod a zejména vraždy maltské novinářky.

Apelem, že se musíme přizpůsobit změnám, aniž bychom však zaprodali duši, zakončila pražskou konferenci předsedkyně dozorčí rady ECPMF Lucie Sýkorová. Debata o bolavých místech současné žurnalistiky ale pokračuje dál – mílovými kroky už se blíží lednová diskuze o investigativní novinařině.

Podrobné informace naleznete na webuECPMF.