14. 4. 2020

Na čtení v karanténě nový Mediažurnál 1/2020

Vtip Honzy Vyčítala na titulní straně aktuálního čísla zpravodaje Syndikátu novinářů ČR je naprosto nadčasový (jeho vznik spadá do období pražského jara) a všezahrnující. Vdobě, kdy redakce připravovala toto vydání Mediažurnálu, se už sice pandemie nového koronaviru rozjížděla do všech stran, ale stále ještě jsme nechtěli věřit, že zasáhne celý svět stakovou intenzitou. Vyčítalova kresba by tedy klidně mohla doprovázet úvodník Adama Černého věnovaný novinářům za časů pandemie.

Na zpolitizovaný průběh voleb nových členů Rady České televize poukazuje ve svém příspěvku Filip Rožánek. Situaci našich médií vsoučasném ekonomickém prostředí rozebírá David Klimeš, podle nějž čeká česká ekonomická žurnalistika na znovuzrození. Uvidíme, nakolik se pandemická krize odrazí vtéto oblasti.

Do zahraničí, konkrétně do letos již stoleté BBC se podíváme sJaroslavem Veisem. Rovněž z Velké Británie pochází inspirace k boji proti dezinformacím tím, že se uzavřou penězovody, a to zpera Ondřeje Féra. Do sousedního Německa se přesuneme krozhovoru Martina Melichara a Wernera Langeho sšéfkou středoněmeckých veřejnoprávních stanic Karolou Willeovou o otázkách souvisejících s digitalizací společnosti.

Velký prostor vpravidelné rubrice Kreslíř Mediažurnálu je věnován nedávno zesnulému kreslíři a mj. též muzikantovi Janu Vyčítalovi. Z původně plánovaného příspěvku knarozeninám se stalo rozloučení, podotýká vúvodu autor textu Ivan Hanousek, který vybral dvě méně známé Vyčítalovy pracovní a životní etapy.

Jazyk kreslených vtipů pak zjazykovědného hlediska nahlíží Lucie Jílková. VMediažurnálu nechybí ani informace zregionů, či obrazový seriál věnovaný českým fotoreportérům.

Mediažurnál velektronické podobě naleznete vtomto odkazu.