21. 11. 2018

Novináři nesmějí být terčem útoků, obracejí se na stát, aby jim pomohl.

Zvyšující se počet zabitých novinářů v souvislosti s jejich povoláním, a to nejen ve vzdálených končinách, ale letos i u našich slovenských sousedů není důvodem ke klidu. Tím spíš, že se verbální výpady vůči nepohodlným novinářům staly již téměř koloritem i z nejvyšších vládních míst. Jak daleko je v takovém případě od slova k činu?

Na serveruHlídacíPesvyšel 20. listopadu článek Vojtěcha Bergera, který upozorňuje na znepokojivou situaci českých novinářů. Vtitulku apeluje, že česká média nechtějí zopakovat Kuciakův příběh a žádají o pomoc i stát. To vše se u nás děje v situaci, kdy prezident republiky, premiér nebo předseda politické strany po celý rok svými výroky nepřímo vyzývají kútokům nanovináře. Nenávistné odezvy na některé texty zažívají média i jednotliví žurnalisté, v roli terčů je označuje i zpráva českého ministerstva vnitra o extremismu za třetí čtvrtletí letošního roku. Proto začaly bezpečnost novinářů aktivně řešit organizace sdružující česká média.

K aktuální situaci se včlánku vyjadřuje také předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý:„Atmosféra ve společnosti a vztahy vůči novinářům se již delší dobu zhoršují tak, jak se projevuje dělení ve společnosti. Bezpečnostní rizika spojená s novinářskou prací v jejich krajní podobě, jako je fyzické násilí, se neprojevují – zatím. Patrné je však vyhrocování verbálních výpadů, zvláště na sociálních sítích.“

Níže v textu pak Adam Černý podotýká, že spolupráci se státem v oblasti ochrany novinářů zbrzdilo střídání prvního a druhého kabinetu Andreje Babiše a dále uvádí:„Další pokrok závisí i na současné politické situaci. Nadační fond nezávislé žurnalistiky a Syndikát novinářů budou usilovat, aby téma bezpečnosti novinářů nevyšumělo s tím, jak se prodlužuje odstup od jarní vraždy na sousedním Slovensku, která měla silnou odezvu i v České republice.“

Své pochybnosti nad dalším pokračováním spolupráce s ministerstvem vnitra vyjádřil Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Vpřípadě nového ministra Jana Hamáčka nemůže zatím soudit. Co ho ale zneklidňuje, je angažmá bývalého slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara jako Hamáčkova poradce. Právě Gašpar byl totiž nucen – stejně jako dlouholetý premiér Robert Fico – odejít z funkce po masových protestech veřejnosti, které na Slovensku následovaly po Kuciakově vraždě.

Celý článek Vojtěcha Bergera najdete naHlidaciPes.org