Novináři z jihu a ženy s odvahou

V českobudějovickém Domě knihy Kanzelsberger byla koncem minulého roku pokřtěna nová, ještě tiskařskou černí vonící kniha s názvem Ženy s odvahou. Je pokračováním původní ediční řady novinářských rozhovorů se zajímavými osobnostmi z jižních Čech, na niž by v budoucnu měly navazovat další díly tohoto zajímavého projektu Syndikátu jihočeských novinářů.

Po respondentech z různých žánrových okruhů kultury, jejichž rozhovory vyšly na sklonku roku 2018 v publikaci s titulem Stopy v jihočeské kultuře aneb Ohlédnutí s Múzami, se tentokrát novináři zaměřili na ženy, které ve svém oboru dosáhly úspěchu, uznání i ocenění. Zpovídaných žen je dvanáct – stejně jako vybraných zástupců jihočeské kultury v předchozím díle. A dalším jednotícím prvkem odstartované řady je i grafická forma barevné obálky s fotografiemi těch, které odpovídaly na pečlivě připravené otázky novinářů.

Pestrá sestava žen prostřednictvím rozhovorů tak představuje čtenářům svůj život – a to nejen v rovině jejich práce a dlouholetého úsilí, ale dovolí nahlédnout i do soukromí, rodinného zázemí, otevřeně prezentují i své názory a postoje. Vedle fotografky, vědkyně, astroložky, galeristky či výtvarnice se na stránkách knihy sejdete i s charitativní pracovnicí, herečkou, hudebnicí, sportovkyní anebo obětavou a nezištnou provozovatelkou kulturního zařízení. Vystavět výstižný slovní portrét soustavou dobře volených a chronologicky řazených otázek pak bylo náplní pro sedm jihočeských novinářů – Janu Holoubkovou, Hanku Hosnedlovou, Radka Gálise, Stanislavu Wróblovou, Alenu Binterovou, Ladislava Lhotu a Filipa Šmause, který byl zároveň odpovědným garantem celého projektu.

Připravené je už i další téma třetí publikace, zvažují se konkrétní osoby, které bude nutné oslovit, ovšem zásadní otázkou realizace dalšího dílu nevšední ediční řady jsou především finanční prostředky. Na obě publikace přispěl významnou měrou Syndikát novinářů ČR, ovšem i tak zůstává na organizátorech tohoto projektu finanční zátěž, která předpokládá další kroky za sponzory, vypsanými granty či jinými veřejnými příspěvky.

Hanka Hosnedlová