5. 9. 2016

Pozor! Seminář k předvolebním průzkumům se bude konat až 30. září!

Syndikát novinářů ČR dává na vědomí důležitou informaci o změně data konání semináře k předvolebním průzkumům. Místo 16. září se uskuteční 30. září. Čas (od 10:00 do 13:00) zůstává nezměněn. Těšíme se na vaši účast. Více informací k semináři přikládáme do článku níže.

Předvolební výzkumy představují jednu znejviditelnějších oblastí výzkumu trhu a veřejného mínění vůbec. Veřejná diskuse o výstupech šetření se mnohdy stává součástí vypjatých názorových střetů. Právě proto je třeba klást velký důraz na kvalitní, důvěryhodné zpracování výzkumů a objektivní publikování výzkumných šetření samotných.I toto bude tématem semináře, který vpresscentru syndikátu společnost SIMAR uspořádá.

Je třeba vědět, že výklad výsledků výzkumu nelze zúžit na jedno číslo, na jehož základě se spolehlivě predikují výsledky voleb, které se budou konat třeba za několik měsíců. Výzkum lze spíše chápat jako snímek názorů občanů v okamžiku dotazování. Několik takových výzkumných snímků pak může být užitečných pro demokratickou debatu o trendech ve voličských názorech a chování.

Jak se vlastně pozná, že výzkum je kvalitní? Výzkumnická komunita se shoduje, že klíčovým parametrem může být jeho transparentnost, tedy ochota vysvětlit veškeré detaily o realizaci výzkumu, které jsou shrnuty vtzv. pasportu výzkumu veřejného mínění (tedy určitá společná pravidla, jak by měly výzkumy vypadat). Mnohá nedopatření však nastanou i při uveřejnění výzkumu, a proto by společným zájmem novináře a tvůrce výzkumu měl být osvícený komentář kvýsledkům.

Na semináři vystoupí čelní odborníci na problematiku průzkumů volebních preferencí. Daniel Prokop (Median) se zamyslí nad tím, co ovlivňuje výsledky volebních výzkumů a spolu sVáclavem Hříchem ze slovenské agentury AKO některé hypotézy ilustruje výsledky výzkumů realizovaných vsouvislosti snedávnými parlamentními volbami na Slovensku. Jan Tuček (STEM/MARK) zase ukáže, jaký vliv má na výsledky znění otázky či třeba pořadí otázek v dotazníku. Bronislav Kvasnička (TNS AISA) pak pro publikum shrne hitparádu zajímavých zkušeností ztematicky podobných šetření ze zahraničí. Do debaty se také zapojí Jindřich Šídlo (Economia), svého zástupce bude mít Syndikát novinářů ČR, vprogramu vystoupí jeho předseda Adam Černý. Program doplní zajímavý slovníček předvolebních výzkumů, například vysvětlení termínu stranické preference a již zmíněného pasportu.

Základní informace o semináři

Kde: Presscentrum SN ČR, Senovážné nám. 978/23, Praha 1, místnost č. 351

Kdy: vpátek 30. září 2016 od 10 do 13 hodin, vstup pro členy Syndikátu novinářů ČR zdarma, předpokladem účasti je registrace

Přihlášky na seminář zasílejte na: simar@simar.cz, nebo kancelar@syndikat-novinaru.cz