19. 11. 2018

Syndikát novinářů podporuje udílení Česko-německé novinářské ceny. Letošní laureáti z obou zemí si svá ocenění převzali 9. listopadu v Olomouci.

Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s Německým svazem novinářů (DJV) a Syndikátem novinářů ČR prostřednictvím Česko-německé novinářské ceny podporuje kvalitní a nezávislou žurnalistiku a zároveň i česko-německé vztahy nezatížené předsudky.

Vítězové letošní ceny byli vyhlášeni naUniverzitě Palackého v Olomouci ve výroční den pádu berlínské zdi 9. listopadu. Rektor Univerzity PalackéhoJaroslav Milleruvedl, že česko-německý dialog vyžaduje snahu oprostit se od předsudků, poctivost ksobě i k faktům, ať už jakkoliv nepříjemným, ale i touhu po skutečně hlubokém poznání sousední společnosti.

Mezinárodní soutěžní porota vybírá zpřihlášených prací vkaždé kategorii nejlepší český a německý příspěvek.

Letos si cenukategorii text přebrali Jan Novotný za článekDemolice paměti. Reportáž z města, kde si potomci vrahů a obětí dodnes nakukují do oken(Týdeník Euro, 7. 8. 2017) a Jaroslav Rudiš s příspěvkemDamals, im KartoffelkriegTenkrát za bramborové války(Frankfurter Allgemeine Zeitung, 12. 2. 2018). Název druhého příspěvku uvádí téma, kdy autor na pozadí historických událostí z18. století popisuje vlastní rodinnou historii a zároveň roli brambor včesko-německých vztazích.Adam Černý ktomu jménem poroty doplnil, že Rudiš tak činí seznalostí věci. „Je pozoruhodné a záslužné, když někdo umív tom nejlepším slova smyslu informovat a pobavit najednou.“

V kategorii audio to byli Martin Knitl zaSudetské děti(Český rozhlas Ostrava, 24. 3. 2018) a Hannah Rau za čtyřdílnou sérii rozhlasových příspěvků1968 in der DDRRok 1968 vNDR(WDR3, 4.6.2018).

Kategorii multimédia obsadila dvojice Marek Hýža a Tomáš Kusýn s pracíStíny nad Libavou(TV Noe, 28. 10. 2017) a dále vícečlenný tým Stephanie Probst, Marieluisa Lenglachner, Markus Ehrlich, Leonie Sanke, Sylvia Tolga a Mirjam Wlodawer za snímek nazvanýIm Dazwischen daheimDoma na pomezí(afk TV, 16. 1. 2018).

Zvláštní cenu Mileny Jesenské udělovanou za příspěvek, který se vsouvislosti s aktuálním děním zabývá občanskou odvahou a multikulturním porozuměním či tolerancí mezi oběma zeměmi a jejich soužitím vEvropě, získala dvojice autorů Andrea Mocellin a Thomas Muggenthaler za příspěvekTodeszug in die FreiheitVlakem smrti do svobody(Das Erste -ARD, 29.1.2018).

Letos prvně udělované zvláštní ocenění za dlouhodobou vynikající novinářskou činnost si odnesl Hans-Jörg Schmidt, dlouholetý pražský zpravodaj pro různé německé noviny a zároveň pravidelný komentátor včeských médiích.

Udělení cen doprovází volomoucké univerzitní knihovně výstavaMilena Jesenská: Retrospektiva. Praha-Vídeň-Drážďany-Ravensbrück, kterou připravil Památník KT Ravensbrück ve spolupráci s Pražským literárním domem autorů německého jazyka a Historickým servisem.

Podrobné informace naleznete zde.