Vláda si otevřela cestu k ovládnutí České televize
Příští rok vlétě by se na Kavčích horách mohl volit nový generální ředitel České televize. Takový je černý scénář, pokud obměna Rady České televize dopadne podle představ vládního hnutí ANO. Prozatím všechno běží tak, jak už se delší dobu spekuluje vmediálních a politických kuloárech.
Sněmovna na březnové schůzi vybrala zatím tři ze šesti nových letošních radních. Zbytek by měla zvolit na dubnové schůzi. A další vlna změn přijde vkvětnu 2021, kdy končí mandáty dalším čtyřem současným členům Rady ČT. Poslední radní se vymění vzáří 2021.
Krátce před sněmovními volbami tedy bude převoleno celkem 11 z15 radních (šest letos, pět příští rok). Knejzásadnějšímu kroku, odvolání generálního ředitele a volbě nového, je zapotřebí deset hlasů. A je veřejným tajemstvím, že ANO, SPD, KSČM a nezařazení poslanci mají na současného šéfa České televize pifku. Petr Dvořák podle nich špatně hospodaří a nelíbí se jim ani zpravodajství a publicistika.
Podporu od rozhodující skupiny poslanců tedy dostali kandidáti, kteří byli kritičtí vůči současnému fungování České televize. Nehodnotilo se, jestli je to kritika legitimní a jaký je vůbec udržitelný vývoj veřejnoprávního média vpříštích letech. Důležité bylo spíš říci při veřejném slyšení něco, co lahodí uchu poslanců tří zmíněných stran tvořících neformální hlasovací koalici.
Hlasování navíc ovlivnil interní dokument, který rozeslal předseda volebního výboru sněmovny Stanislav Berkovec (ANO). Pro více než čtyřicet kolegů sepsal osobní hodnocení uchazečů, ve kterém zcela skandálně popisuje nejen jejich odborné předpoklady, ale také společenské vazby a postoje vůči vládnímu hnutí. Některé formulace a postřehy připomínají dobu před rokem 1989. O jednom zkandidátů například Berkovec napsal, že je „autista schopný týmové práce jen svelkými obtížemi“, jinému vyčetl, že „dlouhodobě a velice aktivně pracuje proti hnutí ANO“.
Berkovec ve svém dokumentu pochválil několik kandidátů, které doporučil zvolit. A ztěchto jmen už první dvě prošla – Roman Bradáč a Pavel Kysilka. Například o Bradáčovi poslanec napsal: „Nemá dobrý vztah s Petrem Dvořákem, nesouhlasí s podobou zpravodajství a publicistiky na ČT. Politicky neaktivní. Je schopen pracovat v týmu. V médiích má mnoho známých nebo žáků, proto nevzbudí žádné kontroverze. V Radě České televize nebude v žádném případě zastupovat zájmy Petra Dvořáka.“
Bankéře Pavla Kysilku, současného předsedu dozorčí rady Českých drah, Berkovec pochválil, že by byl velmi silným spojencem vpřípadě kooperace. Poté, co jeho pamflet zveřejnil web Info.cz, odmítl opozičním poslancům při jednání sněmovny vysvětlit, co tou kooperací myslel. Dá se však předpokládat, že právě tlak vládní strany na odvolání ředitele.
Třetím radním se stal bývalý poslanec za sociální demokracii a někdejší hokejista Jiří Šlégr. Toho Berkovcův dokument popisuje jako stranického kandidáta, jehož podpora přinese hlasy poslanců ČSSD pro kandidáty ANO.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek se politizací volby ani nijak netají. Před hlasováním vystoupil na plénu sněmovny a Berkovcův dokument označil za chybu. Dodal však, že podobná doporučení posílala i občanská hnutí typu Rekonstrukce státu. „Je logické, že já jako šéf největšího klubu debatuji několik týdnů s předsedy klubů, s Radimem Fialou (SPD), se Zbyňkem Stanjurou (ODS), s Jakubem Michálkem (Piráti), samostatně, scelým Demoblokem (tam se řadí i STAN a TOP09, pozn. aut.), abych prostě věděl, jaký je názor. Protože je to volba. I když je to veřejnoprávní instituce, tak prostě je to volba Poslanecké sněmovny, a to je politika, bohužel, tak to je. Řekněme si to na rovinu. Takže já znám názory a preference všech poslaneckých klubů.“
Do dalšího kola volby postoupili snejvětším počtem hlasů ekonomka Hana Lipovská, šachista Pavel Matocha nebo moderátor Luboš Xaver Veselý. Všichni tři se řadí mezi oblíbence předsedy hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Ekonomka byla na stáži vInstitutu Václava Klause, šachista se spolitikem zná ze stejného šachového klubu a moderátor byl navržen do Rady ČT občanským sdružením, které politik založil. Jde o jména, která najdou podporu vANO i SPD.
Už příští rok zrovna před parlamentními volbami může vlivná Česká televize vypadat úplně jinak. Až dosud odolávala tlakům na polský nebo maďarský způsob. To se však po obměně radních může velmi snadno změnit. Řádný mandát ředitele Petra Dvořáka má skončit až vzáří 2023. Přitáhnout šrouby chce však část politiků co nejdřív. A na rozdíl od situace před televizní krizí na přelomu století nenápadněji a obratněji.
Filip Rožánek