Vyšlo závěrečné číslo letošního ročníku Mediažurnálu.
Mediažurnál, jehožletošní čtvrté číslo dostáváte do rukou právě vtěchto dnech, zanedlouho oslavíčtvrt století své existence. Syndikát novinářů ČR ho v tištěné podobě vydává od roku 1994, kdy jím nahradilInformační bulletin SN ČR.Elektronická verze časopisu je pak k dispozici od čísla 4/2000 (vizarchivstarších čísel).
Co přináší nové vydání čtvrtletníku? Otevírá se nanejvýš aktuálním příspěvkem Novinářská etika a sociální média z pera Milana Šmída, který svůj text doplňuje desaterem Amerického novinářského sdružení ASNE, jak by se měli novináři chovat na sociálních sítích. Vskutku stojí za přečtení.
Požadavek na nezávislost a spolehlivost médií reflektuje hned trojice rozhovorů, ať už sešéfdramaturgem pořadu Reportéři ČT Markem Wollnerem Nezávislost médií je důležitý, byť už zprofanovaný pojem zpera Milana Šmída, dále snaším profesním kolegou ze saské pobočky Německé asociace novinářů Michaelem Hillerem Žurnalistika musí být spolehlivá, jinak nepřežije od Martyny Radłowske-Obrusnik, či interview Martina Melichara se šéfredaktorem Deníku N Pavlem Tomáškem Média vrukou oligarchů jsou rizikem pro demokracii. A s tématem souvisí rovněž zneklidňující článek Jaroslava VeiseČtvrtá moc ve 21. století na turecký způsob.
Kletošnímu půlstoletí od událostí roku 1968 přispěl Syndikát novinářů, potažmo Klub novinářů Pražského jara, odbornou monografií Osmašedesátý očima tří generací. Publikaci představuje čtenářům Mediažurnálu její hlavní editorka Jarmila Lakosilová. Dlužno podotknout, že tištěná kniha už kběžnému odběru není, ale můžete si ji volně stáhnout velektronické verzi zde.
Prostřednictvím nového číslaMediažurnálu můžete rovněž zavzpomínat na dva naše kolegy-novináře, kteří nečekaně odešli „na druhý břeh“ – Luboše Příhodu a Josefa Kašpara.
Z autorů obrazové novinářské tvorby se nám tentokrát představíMarie Plotěná, kreslířka Mediažurnálu, a dále pak fotograf Bohdan Holomíček v příspěvku nazvaném Od Smeny 2 až kVáclavu Havlovi.
Mediažurnál 4/2018 ke stažení zde.