3. 1. 2019

Začal soud nad 11 obviněnými z vraždy novináře Džamála Chášukžího, pro pět z nich žádá prokurátor absolutní trest.

Před soudem v Rijádu začalo první jednání ve věci vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Tento kritik saúdskoarabského vedení psal pro The Washington Post, v USA také žil. O život přišel na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si přišel loni v říjnu vyřídit doklady a kde byli ve stejný čas přítomni rovněž muži, kteří přicestovali ze Saúdské Arábie.

Informaci o vraždě Chášukdžího, jehož tělo nikdy nebylo nalezeno, přineslo jako první Turecko, zatímco Saúdská Arábie ji zpočátku popírala. Později však Rijád uvedenou skutečnost potvrdil a ohlásil dále, že zadržel muže podezřelé zbrutálního činu. Popírá však možnost, že by za odstraněním nepohodlného novináře mohl stát saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Mezi oběma zeměmi panují ohledně vyšetřování vraždy neshody, Saúdská Arábie také odmítla žádost Turecka, aby vydala obžalované do Ankary. Podle oficiální Saudské tiskové agentury žádá prokurátor pro pět obviněných trest smrti. Pokud kpopravě dojde, budou tito přímí účastníci události navždy umlčeni, podotýká Al-Džazíra. Turecko a jiné země tak přijdou o jakoukoli šanci, že by tato svědectví mohly někdy vyslechnout.